Çelik sektöründe WATT DRIVE motor redüktörler

Çelik sektöründe WATT DRIVE motor redüktörler

Braun Maschinenfabrik (Braun) firması Balzano İtalya’da bulunan paslanmaz çelik firması için radyal hadde çubukların sıcak kesimi için kesme makinesi imal etti. Makineyi hadde hattına entegre etmek için Braun’un malzeme işleme sürecini tamamen gözden geçirmesi ve tam otomatik konveyör çözümü için WEG-WATT DRIVE’dan 68 adet motor redüktör tedarik etmesi gerekiyordu.

1848’de kurulan Braun, şu anda üç alana odaklanan bir aile şirketidir: Hidrolik çelik işleri, çelik kesme ve taşlama makineleri ile beton kesme ve delme makineleri. Merkezi Avusturya, Vöcklabruck’ta bulunan şirket, soğuk ve sıcak kesim için son teknoloji yüksek performanslı aşındırıcı kesme makineleri ve çelik olmayanlar için yüksek basınçlı taşlama makinelerinin önde gelen uluslararası üreticilerinden biridir. Profesyonel tasarım mühendisliği ve kapsamlı satış sonrası destekle birlikte özelleştirilmiş malzeme taşıma ve otomasyon sistemleri, çelik endüstrisi için hizmet paketini tamamlar.

Braun’un, Acciaierie Valbruna S.p.a tarafından işletilen paslanmaz çelik fabrikasında TS12W tipi aşındırıcı kesme makinesiyle birlikte uyguladığı, özel olarak geliştirilmiş malzeme taşıma sisteminin çeşitli birimlerini çalıştırmak için (“Valbruna”) Bolzano’da firma çeşitli Watt Drive motor redüktörler seçti.

Bolzano’daki aşındırıcı kesme makinesi, Braun tarafından mevcut bir hadde hattına entegre edildi. Görevi, hadde işlemi tamamlandıktan sonra sıcak hadde parçaların uçlarını kesmektir. Daha önce 2,5 ila 5,5 m uzunluğundaki bitmiş hadde parçalar, hadde manipülatörü ile boşaltılır, sisteme paralel çalışan bir makaralı masaya aktarılır ve ardından tekli çelik çubuklar olarak çıkarılırdı. Paslanmaz çelik fabrikasında 5 ila 13 m uzunluğundaki daha uzun hadde parçalar, karmaşık bir malzeme taşıma göreviyle karşı karşıya kaldı. 

Malzeme taşıma sisteminin yeni tasarımı için bir zorluk, hadde manipülatörü için 0,5 m’lik sınırlı transfer yüksekliğiydi çünkü aşındırıcı kesme makinesindeki silindir tablası 1.09 m’de önemli ölçüde daha yüksekti. Buradaki amaç hadde parçaları her iki boşaltma konumundan, aşındırıcı kesme makinesindeki tabla ile aynı yükseklikte tek bir makaralı masa hattına taşımaktı. 

Bu noktada WATT DRIVE motor redüktörlerinin kompakt, modüler tasarımı devreye girdi. WATT DRIVE kesme ve yüzey taşlama makinelerinde yeni ve karmaşık görevlerin üstesinden gelebilecek özellik ve opsiyonlar ile çözümler üretebilmektedir. İddialı işleme sürecini uygulamak için birkaç yeni konveyör sistemi tasarımı gerekliydi. İlk olarak, 2,5 ila 5 m uzunluğundaki hadde parçalar artık dört taşıma arabasından oluşan bir malzeme transfer cihazı ile boşaltma silindiri masasından 3,5 m uzaklıkta bulunan yüksekliği ayarlanabilir makaralı masaya veya beş tampon pozisyonundan birine yerleştirilir. 5 ila 13 m uzunluğundaki daha büyük hadde parçalar artık, güç ve kılavuz silindirleri uygulayan bir malzeme aktarım ünitesi tarafından tam otomatik olarak hadde manipülatöründen çıkarılır ve yüksekliği ayarlanabilir merdane tablasına sürekli olarak beslenir. Kilitleme hareketi senkronize kontrollü hidrolik silindirler ile sağlanır ve konveyör makaraları elektromekanik olarak tahrik edilir. İkinci tahrik sistemleri, 3 kW güç oranlarına sahip iki Watt Drive K75 tipi helisel-konik dişli motor redüktörden oluşur. Redüktörlü motorlar IP55 koruma sınıfına sahiptir ve 28 d/d çıkış devri ve 1.012 Nm çıkış torku ile i = 51.02 tahvil oranındadır.

Yaklaşık 11,5 m uzunluğundaki yüksekliği ayarlanabilir makaralı tabla, hidrolik silindirler kullanarak elektromekanik ileri hareket ve kaldırma hareketi sağlayan bir kaldırma hareketi kullanarak daha kısa hadde parçaları taşıma arabalarından çıkarır. Daha uzun hadde parçaları doğrudan çekme ünitesinden alır. Tüm dövme parçalar daha sonra yüksekliği ayarlanabilir makaralı tabla tarafından, zımpara kesme makinesindeki merdane tablasının seviyesi olan 0,5 ila 1,09 m çıkış yüksekliğinden hareket ettirilir.

Malzemeler, ayrı ayrı elektromekanik olarak tahrik edilen 17 silindir tarafından taşınır. Orada ve bir bütün olarak kesme makinesi besleme ve çıkış silindiri tablalarında, her biri 0.75 kW olan 59 adet özdeş Watt Drive A46 tipi paralel milli motor redüktör kullanılır. Bunlardan ikisinde enkoderler (1.024 HTL) bulunur. 106 Nm çıkış torku ve i = 20.86 tahvil oranı ile motor redüktörler 68 d/d devirde çalışır. Sıcak kesme sırasında üretilen büyük miktardaki ısı nedeniyle, WATT DRIVE motor redüktörler HT opsiyonu ile +60°C’ye kadar çevre sıcaklıklarında çalışmak üzere özel olarak tasarlanmıştır ve ayrıca tüm motorlarında da standart olan TH ve TF, PTC termistör ve bimetal termostat ile donatılmıştır.

Yüksekliği ayarlanabilen makaralı tablanın kaldırma hareketi, 15 kW olan bir Watt Drive F131 tipi paralel milli motor redüktörle çalışan bir elektromekanik sistem aracılığıyla sağlanır. Tahrik sistemi, 100 Nm’lik bir frenleme torkuna sahip BR100 yaylı bir fren içerir ve seçilen i = 76.05 tahvil oranıyla 7.462 Nm’lik bir çıkış torku üretir.

Bu noktada Watt Drive’ın desteği, kısa teslimat süreleri, tedarikçi güvenilirliği ile bu tarz zorlu projeler ile başa çıkmanıza yardımcı oluyor. Bunun ötesinde yüksek kaliteli Watt Drive ürünlerinin kullanımı ile makine imalatçıları müşterilerine çok daha rahat şekilde garanti verebilmektedir. 

Aşındırıcı kesme prosedürü tamamlandıktan sonra, dövme parçalar makineden çıkarılır ve zincir konveyöre veya zincir teknesine soğutulmak üzere hareket ettirilir. Zincirli konveyör tahrik sistemleri, her biri 3 kW olan iki F111 tipi paralel milli motor redüktör, HT opsiyonu ile +60°C’ye kadar çevre sıcaklıklarında çalışmak üzere tasarlanmıştır ve standart olan TH ve TF, PTC termistör ve bimetal termostat ile donatılmıştır. Hadde parçaların kademeli olarak soğutulması için motor redüktörler, sadece 7 d/d’lik bir hız ile i = 207.08’lik bir tahvil oranına sahiptir. Yer tasarrufu sağlayan modüler Watt Drive motor redüktörler, yüksek tahvil oranlarını tek gövdede yapabilme özelliği ile çok düşük devirlerde bile çalışabilmektedir. Örneğin, 1,5 kW güç oranına sahip zincirli tekne döner tahrikinin iki adet F137 tipi paralel milli motor redüktörü, 1,4 d/d’de çok daha yavaş çalışır. Hadde parçaların düşmesini önlemek için, motorlara 20 Nm’lik bir frenleme torku seviyesi veren BR20 frenler takılmıştır.

Aden Endüstriyel olarak da Türkiye’de 10 yıldır Watt Drive gibi kaliteli ve köklü bir firmanın distribütörlüğünü yapmaktan ve bu ve benzeri projelerde Türkiye makine imalat sektörüne de hizmet etmekten gurur duyuyoruz.