SICAK ÇELİK – SOĞUK DİŞLİLER: BİR DEMİR-ÇELİK ENDÜSTRİSİNDE DOĞRULTMA ÜNİTESİ

SICAK ÇELİK – SOĞUK DİŞLİLER: BİR DEMİR-ÇELİK ENDÜSTRİSİNDE DOĞRULTMA ÜNİTESİ

WEG-Watt Drive helisel konik redüktörlü motorları, çelik üreticisi Arcelor Mittal’in Lüksemburg, Belval’daki tesisinde yeni bir doğrultma ünitesinde kullanılıyor. Proje, mühendislik şirketi TBR döküm teknolojileri (Inteco Group’un bir parçası) tarafından gerçekleştirildi. K139 Tipi redüktörler, kompaktlık ve sağlamlığın yüksek performansla birlikte sunulabileceğini kanıtlıyor.

Yıllık 130 milyon ton çelik üretimi ve yaklaşık 245.000 çalışanı ile Arcelor Mittal, dünyanın en büyük çelik üreticilerinden biridir. Arcelor Mittal, Lüksemburg, Belval’daki fabrikasında, altı kütüklü tekerleğin üzerindeki yeni bir kütük döküm formatına, Beam Blank 4’e (BB4) dönüştürmek istedi. Bu kütüğün gereksinimleri, daha önceki en büyük formattan yaklaşık %30 daha büyük olan ve diğer beş kütükte (BB3) üretilmeye devam edecek olan BB4 formatını dökebilmek için yeni bir düzeltme ünitesini içeriyordu. Yeni döküm formatı esas olarak kirişlerin yanı sıra sonraki haddehanedeki özel profillerin üretimi için tasarlanmıştır. BB4 demetinin yıllık üretiminin yaklaşık 100.000 ton çelik olması planlanıyor. Arcelor Mittal, tesisi modifiye etmek için mühendislik uzmanı TBR (Technisches Büro Rumpler) Döküm Teknolojileri ile sözleşme yaptı. Metalurji endüstrisi için müşteriye özel, üst düzey çözümler için yenilikçi bir mühendislik şirketi olan TBR, ikincil soğutma ve doğrultma ünitesini içeren kalıp, segment gibi bileşenlerin mühendisliğini, planlamasını ve teslimatını üstlendi. Doğrultma silindirlerini hareket ettirmek için K139 helisel konik dişli kutusunun kurulmasına karar verildi. Watt Drive bu modellerden beşini dişli motor ünitesi olarak teslim etti; bunlardan dördü düzleştiricide ve biri yedek olarak kullanılmak üzere.

Kompakt, sağlam tasarım gerekli

Redüktör motorlar, ek yağ soğutması olmadan maksimum +100°C ortam sıcaklığı için tasarlanmıştır. Müşterinin isteği üzerine, Watt Drive’ın geliştiricileri ayrıca bir su soğutma sistemi kurdular. Su soğutma sistemi, dahili dişli boru tesisatı vasıtasıyla yağ sıcaklığının düşürülmesini sağlar. Bu yüksek sıcaklıklarda özel motor ve dişli kutusu contaları da gereklidir. Burada Watt Drive, sertleştirilmiş çalışma yüzeylerinde sıcaklığa dayanıklı salmastra keçeler (Viton) kullandı. Neredeyse 100 mm daha geniş BB4 formatı, tel aralığı değişmeden tutulan teller arasında son derece sıkışık koşullara neden olur. Watt Drive dişli kutularının özellikle kompakt, ince tasarımı sayesinde, yeni düzleştiriciyi mevcut beş kütüğün yanında uygulamak mümkün oldu.

Her duruma uygun bir redüktör

Arcelor Mittal’in yeni doğrultma ünitesindeki tahrik silindirleri için uygulamaya özel, özelleştirilmiş helisel konik dişli kutuları ile Watt Drive, dişli kutularının son derece zorlu uygulamalar için hızlı ve hassas bir şekilde özelleştirilebileceğini göstermiştir. Sağlam, kompakt tasarımları sayesinde, tedarik edilen K139 modelleri, bakımı özellikle kolay olmakla birlikte uygulamaya özgü tüm gereksinimleri karşılar. TBR Casting Technologies ile ortaklık, Arcelor Mittal Belval’daki başka bir dizinin dönüştürüleceği tahmin edildiği için yakında tekrar edilebilir.

K139 helisel konik dişli motorların teknik özellikleri:

  • Tahrik gücü: 5 kW – Tork: 17,580 Nm
  • Dönüş Hızı: 50 Hz’de 2.2 rpm
  • Frekans invertörü çalışması için tasarlanmıştır
  • Manuel bırakmalı entegre 100 Nm sıcaklığa dayanıklı fren
  • Özelleştirilmiş su soğutma sistemi – Daha belirgin ve okunması kolay yağ seviyesi göstergesi
  • Ek özel genleşme tankı veya yağ genleşme odası
  • Teslim edilen birim sayısı: 5