TWIN ŞAFT KARIŞTIRICININ GÜCÜ

TWIN ŞAFT KARIŞTIRICININ GÜCÜ

Atıkların mekanik olarak parçalanması zor bir iştir. Bu nedenle öğütücüler için elektrikli tahrik sistemleri özellikle sağlam ve güvenilir olmalıdır. Bu, Avusturyalı geri dönüşüm makine üreticisi Wagner Shredder’ın yeni çift şaftlı öğütücüyü çalıştırmak için kullandığı WEG-Watt Drive’ın redüktörlü motorları için de geçerlidir.

Atık geri dönüşüm endüstrisinin köklü ve saygın bir tedarikçisi olan Wagner Shredder, Avusturya’da Neuhaus Klausenbach’ta bulunan ikinci neslinde bir aile şirketi ve işletmesidir. Wagner, tek şaftlı ve çift şaftlı öğütücüler, deliciler, lastik sökücüler, balya kırıcılar ve özel çözümler dahil olmak üzere 30 yılı aşkın süredir yüksek kaliteli geri dönüşüm makineleri geliştirmekte ve üretmektedir. Şirket ayrıca danışmanlık, mühendislik ile üretimden teslimata kadar uçtan uca bir hizmet sunmaktadır.

Bir müşterinin talebi üzerine yeni WTS500 üniversal çift şaftlı öğütücünün geliştirilmesi için Wagner, tahrik sistemlerinin uygulanmasını Markt Piesting, Avusturya’da bulunan ve uzun süredir ortağı olan Watt Drive’a emanet etti.

WTS500’de parçalanacak malzeme zıt yönlerde yavaşça dönen iki şaft arasında çekilir ve her biri kesici disklerle donatılmıştır. Süreç, bir PLC kontrolörü tarafından izlenir. Makine aşırı yüklenirse veya kesme mekanizmasına yabancı cisimler girerse, kontrolör, dönüşü tersine çevirir. Kesici diskler arasındaki boşluk, parçalama kuvvetini azaltmak için kesin olarak tanımlanmıştır. Üste monteli bir sıyırma tarağı, kıyılmış malzemeyi tutar ve şaftların etrafına dolanmasını önler. Çıktı malzemesinin boyutu kesici genişliği veya bıçak sayısı ile belirlenir.

WTS500, her türlü endüstriyel atık, sac metal ve plastik atık, özel atık, metal talaş, elektronik hurda, biyolojik atık, ahşap, cam ve hatta sıvı dolu kapların uygun maliyetli bir şekilde parçalanması için kullanılabilir.

“Geri dönüşüm makinelerimiz Avusturya’da üretilen en kaliteli ünitelerdir ve öğütücülerimiz özellikle sağlam ve dayanıklıdır. Çalışma sırasında yüksek kalite ve güvenilirlik sağlamak için, WTS500’ün tahrik üniteleri için Watt Drive’ı seçtik çünkü Watt Drive redüktörlü motorlar makine konseptine mükemmel şekilde uyuyor ve deneyimlerimizden yüksek operasyonel güvenilirliğe sahip olduklarını biliyoruz” açıklamasını yapıyor Tasarım Müdürü Alexander Wagner.

İyi tasarlanmış redüktörlü motorlar

WTS500 parçalayıcıdaki iki şaftın her biri, bir Watt Drive helisel konik dişli redüktör ünitesinden (KSA 86A tipi) ve 112 veya 132 gövde boyutuna sahip bir WEG-Watt Drive dört kutuplu modüler motordan oluşan sağlam bir redüktör motorla çalıştırılır. Motorlar 4 veya 5.5 kW ve 50 Hz’de 400 veya 690 V çalışma voltajı için tasarlanmıştır. IP55 koruma sınıfı ve yalıtım sınıfı F ile uyumludurlar. Aşırı yük koruması için motorlar termal korumayla donatılmıştır. 2.745 Nm çıkış torku ve 81.14 redüksiyon oranı ile redüktörlü motorlar sırasıyla 18 ve 20 rpm çıkış hızlarında çalışır.

Bu nispeten düşük hızlar, düşük aşınma seviyeleri, toz oluşumu ve gürültü emisyonu ile malzemenin nazikçe parçalanmasına neden olur. İki redüktörlü motoru farklı hızlarda çalıştırmanın ve WTS500’ün iki parçalayıcı milini zıt yönlerde sürmenin iyi bir nedeni vardır: Bu şekilde şaftlar, parçalanacak malzemeyi çekmede daha iyi bir iş çıkarır. Zorlu çalışma koşullarına karşı koruma için, dişli motorlar ayrıca içi boş miller için koruma kapakları, tork kolları ve lastik tampon kitleri ile donatılmıştır.

Alexander Wagner, bu iyi tasarlanmış tahrik konseptinin makine operatörleri için avantajını şu şekilde açıklıyor: “İki düşük ataletli redüktörlü motora sahip bağımsız şaft tahriki, her iki kesici şaftta da sabit tork sağlar. Bir sürücü aşırı yüklenirse, diğeri çalışmaya devam eder ve bu da parçalayıcı verimini artırır. Sürücü ayrıca çok az bakım gerektirir ve bir aksesuar çekici, kesici değişimi için dişli motorların sökülmesini kolaylaştırır. Dişli motorlar, onları bazen çok yüksek olan şok yüklerine karşı korumak için lastik tampon monte edilmiştir. Bu bağlantıların kalitesi, makinenin yüksek kullanılabilirliğine katkıda bulunuyor.”

Wagner ayrıca 450 ile 2.400 kg /saat arasında değişen üç farklı boyutta mevcut olan perforatörleri için Watt Drive’ın tahrik çözümlerine güveniyor. Deliciler, beş litreye kadar kapasiteye sahip PET şişeleri ve kapları kesmek veya delmek için kullanılır. Dilme veya delme, preslenmiş balyaları daha kompakt ve daha yoğun hale getirir.

Perforasyon işleminde, PET şişeler, birbiriyle değiştirilebilir dilme araçlarıyla donatılmış iki ters yönde dönen şafta ve sıyırıcıya düşer. Şişeler önce miller tarafından içeri çekilir ve daha sonra aletlerle delinir. Bundan sonra şaftlar şişeleri aşağı doğru bastırır, burada makineden bir konteynere veya prese çıkarlar.

Modele bağlı olarak perforatörlerde Watt Drive’ın bir veya iki ASA 76A mile monte redüktörlü motoru kullanılır. Bunlar, 2,2 veya 5,5 kW nominal güce sahip WEG modüler motorlarla donatılmıştır ve esasen parçalayıcı sürücülerle aynı temel özelliklere sahiptirler. Bununla birlikte, çıkış torku (470 Nm) ve redüksiyon oranı (17.73) açısından WTS500 için redüktörlü motorlardan farklılık göstererek 81 rpm’lik önemli ölçüde daha yüksek bir çıkış hızı sağlarlar. Perforatör tahrikleri ayrıca özel bir içi boş mil ile donatılmıştır.

Alexander Wagner şunları söylüyor: “Watt Drive redüktörlü motorları sağlamdır ve yüksek kalite ve iyi hizmet konusunda geçmiş performansları vardır. Yaklaşık 12 yıldır PET perforatörleri üretiyoruz ve redüktörlü motorlarla hiçbir zaman sorun yaşamadık.”