WEG-WATTDRIVE PLANÖR – UÇMAK, KUŞ KADAR ÖZGÜR

WEG-WATTDRIVE PLANÖR – UÇMAK, KUŞ KADAR ÖZGÜR

A-5721 Piesendorf’tan Stahl- und Maschinenbau GmbH, Alfred Rodlsberger şirketinin Sky Glider’ı (bkz. resim 1), benzersiz bir uçuş macerasıyla hem aileleri hem de gençleri heyecanlandırıyor. Uçuş ister orman koridorlarından geçsin, ister karlı bir zirveden başlasın, heyecan ve adrenalin her zaman mevcuttur. Bu özel sınıf uçuş macerası, 100 Hz karakteristiğinde güvenli bir yol sağlayan WEG-WATT DRIVE helisel dişli redüktörlü motor tarafından desteklenmektedir.

İnvertör uygulaması

Dünyanın en hızlı yolcu teleferiğinin (85km/s) aktarma organı, bir frekans invertörü tarafından tahrik edilen helisel dişli bir redüktör motordan (150kW, 100Hz karakteristik – bkz. resim 2) ve fren dirençli, aşınmasız bir fren sisteminden oluşur.  Tahrik diskinde hidrolik havalandırmaya sahip yedekli iki güvenlik disk freni, acil frenleme gerektiğinde mekanik frenlemeye izin verir. Dişli mili ile tahrik diski arasındaki bağlantı, elastik bir bağlantı kaplini ile gerçekleştirilir.

WEG-WATT DRIVE helisel dişli redüktör motor:

Çalışma koşullarına göre (çalışma sahasına bağlı olarak) redüktörlü motorlar, Watt Drive modüler motor konseptinin çeşitli motor opsiyonlarıyla donatılmıştır: Enkoder , Sargı ve iklim koruması , Kondens tahliye deliği , Motor milinde Viton conta halkası. İki kademeli helisel dişli redüktör, sentetik yağlayıcı ve dişli çıkışında özel conta ile donatılmıştır.

Resim 2: Sky Glider’ın redüktörlü motoru

Sky Planör’ün teknik verileri:

Uçuş uzunluğu: 450 – 980 m

Kablo sarkması: 12 – 36 m

Yükseklik farkı: 10 – 300 m

Hızlanma: 2,5 m/s2

Maks. yavaşlama: 4,5 m/s2

İniş: 85 km/sa > 23m/sn

Kapasite: 65 kişi / saat

Diğer tasarım özellikleri 

Taşıma ve çekme kablosu için gerginlik hidrolik olarak yapılır. Tahrik istasyonu, dağ veya vadi alanına kurulabilir. Frenli bir otomotiv kurtarma arabası güvenlik konseptini tamamlıyor. Pilz güvenlik kontrolü, uzaktan bakım, TÜV (Alman teknik inceleme birliği) sertifikalı. Gece çalışması için aydınlatma, anlık görüntü ekipmanı veya membran çatı gibi opsiyonlar da mevcuttur.

Resim 3: Korek Dağı’ndaki Sky Glider, Irak

Resim 3: Korek Dağı’ndaki Sky Glider, Irak

Gerçekleştirilen projeler:

SKY GLIDER Güney İtalya 2012 Uçuş uzunluğu: 980m, yayın süresi maks. 45m

SKY GLIDER İran, Langrood 2011 Uçuş uzunluğu: 580m, uçuş süresi maks. 16m

SKY GLIDER Irak, Korek Dağı 2011 Uçuş uzunluğu: 580m, uçuş süresi max. 16m

AIR ROFAN Achensee 2007 Uçuş uzunluğu: 550m, yayın süresi maks. 56m

FISSER FLIEGER Fiss 2006 Uçuş uzunluğu: 680m, yayın süresi maks. 40m

WILD EAGLE Hochsauerland 2005 Uçuş uzunluğu: 500m, yayın süresi maks. 33m

SKY GLIDER Piesendorf 2002 Uçuş uzunluğu: 300m, uçuş süresi maks. 12m